Styrelsen för AB Ångpanneföreningen har beslutat utse Jonas Wiström till ny koncernchef och VD för bolaget. Wiström tillträder sin befattning under hösten.
Jonas Wiström är idag koncernchef för Prevas AB som är noterat på börsens O-lista.
Styrelsens ordförande Carl-Erik Nyquist framhåller att ÅF med Jonas Wiström har goda förutsättningar att fortsätta att utvecklas väl och ta marknadsandelar i Norden och Europa.
ÅF är idag Europas 20:e största teknikkonsultföretag, med en målsättning att fortsätta att avancera under de närmaste åren, enligt Nyquist.
---" Med Jonas Wiströms goda kompetens, energi och kommunikativa förmåga samt ÅFs breda kunskap och starka varumärke är styrelsen övertygad om att bolagets fortsatta utveckling kommer att bli positiv för kunder, ägare och medarbetare konstaterar Nyquist"
Wiström som är 42 år och med civilingenjörsexamen från KTH, har under sin karriär tidigare även varit VD och Nordeuropachef för Silicon Graphics och Sverigechef för SUN Microsystems. Utöver styrelser inom Prevas är han ledamot av styrelsen för Svenska IT-företagen samt organisationen Svenskt Näringsliv.
AB ÅNGPANNEFÖRENINGEN
För mer information:
Styrelseordförande Carl-Erik Nyquist 0705-39 50 02
Informationschef Kaj Sandart 08-657 11 85
AB Ångpanneföreningen
Jonas Wiström 0706-08 12 20
För fri publicering:
2002-06-27
Nr 20 / 2002