Tryckslag är en vanlig last på rörsystem. Lasterna uppstår exempelvis vid ventilreglering och kan leda till svåra haverier. Tryckändringen kan vara mycket snabb och kortvarig, kortare än en 0.01 s. Vid så snabba laständringar kan stål förefalla ha en högre hållfasthet (sträck och brottgräns) än vad det har vid statisk belastning.
Målet med examensarbetet är att studera vilken extra säkerhetmarginal det kan ge att använda statiska hållfasthetsdata vid den här typen av laster. I arbetet ingår att leta fram en lämpliga materialdata för ett typiskt rörstål och med den beräkna det dynamiska förloppet i rörväggen för ett typiskt tryckslag.
Som en första ansats behandlas trycklasten som given. I en eventuell fortsättning kan inverkan av rörväggens deformation på tryckslaget tas med.
För simuleringen av de snabba dynamiska förloppen krävs kunskaper i FEM.