|
09.00-13.00 |
|
Föredrag |
|
|
| |
|
Pilotförsök ger förutsättningar inför upphandling Både leverantörer och anläggningsägare vinner på ett pilotförsök. Försöken visar den valda tekniken fungerar i den aktuella applikationen samt ger ett underlag så att anläggningen kan dimensioneras optimalt.
|
|
Jan Kastensson, Mercatus AB |
|
|
Moderna separationstekniker på Ringhals
På kärnkraftverket i Ringhals användes membranteknik i ett flertal olika applikationer.
|
|
Bernt Bengtsson, Ringhals AB |
| |
|
Rening av rökgaskondensat till ultrarent processvatten Bränslemixen vid Händelöverket medför förhöjda halter bor i rökgas-kondensatet. Uppföljning visar att den installerade anläggningen inte klarar av att avskilja bor vid normal drift. Det har lett till låga pH-värden i pannvattnet.
|
|
Romel Makdessi, E.ON Värme Sverige AB |
|
|
Kaffe
|
|
|
| |
|
Drifterfarenheter från Tekniska Verken i Linköping
Tekniska Verken har alltid legat långt fram när det gäller ny teknik och var det första kraftvärmeverket med såväl RO som EDI för spädvattenberedning.
RO-aggregaten installerades 1992 och kompletterades med en EDI hösten 2001. Rening av rökgaskondensatet har skett med membranteknik sedan 1999.
|
|
Anders Fredrikson, Tekniska Verken i Linköping AB
|
|
|
Driftserfarenheter från Fortum
Fortum har fler större avsaltnings-anläggningar med membranteknik i Stockholm och runt om i landet. En genomgång av synpunkter på design och tekniska specifikationer.
|
|
Roland Jansson, Fortum Service Öst AB |
|
|
Paneldiskussion Dagens föredragshållare tar plats på podiet för en gemensam diskussion och frågestund. |
|
|
|
|
L u n c h |
|
|