Produktutveckling

Produktutveckling

Mjukvara

Genom kompetens och erfarenhet inom utveckling av programvara för tekniska system vill vi hjälpa våra kunder till en lönsam och effektiv produktutveckling.
 
Vår inriktning är utveckling av programvara för alla typer av tekniska datorsystem. Arbetsuppgifter kan vara t.ex. realtidsprogrammering, windowsprogrammering, teknisk projektledning, signalbehandling och tekniska utredningar. Vi har även stor kunskap och erfarenhet av arbetsmetodik och kvalitetssäkring. Vi arbetar med specifikation, design och utveckling av programvara i huvudsak för inbyggda system. Att göra ett bra grundarbete är en stor del av framgången i ett utvecklingsprojekt och en genomtänkt design av programvaran är nödvändig för att lyckas.
 
Genom företagets bredd har vi också lång erfarenhet inom området Mekatronik, dvs elektronik, programvara och mekanik i samarbete. Våra kunder finns i snabbväxande branscher där mycket resurser satsas på utveckling av komplexa system och där korta utvecklingstider är avgörande för att lyckas ekonomiskt. Uppdragen finns främst inom Telekom, Life Science, Försvarsindustri, och Automotive samt Verkstadsindustri.
 
Kompetensområden:
  • Metodik, Modellering, Systemarkitektur
  • Tekniska utredningar
  • Konfigurationsstyrning
  • Standardplattformar
  • Windows, Linux, Unix
  • Realtids OS
  • Reglerteknik
  • Människa-maskin-gränsnitt
  • C, C++, C#, Assembler, UML
  • .NET, Java, Ada, Perl, TCL
  • COM, ActiveX, XML
  • RoseRT, Rhapsody
ÅF-Direkt: 010-505 00 00    info@afconsult.com   Adresser »