This website uses cookies to improve your browsing experience and the continued use of the webpage indicates your consent to ÅF’s use of these cookies. Find out more about how ÅF uses cookies and how you can manage them here: Read more

Menu

Finland

Kontakta oss eller besök våra kontor

ÅF är det ledande konsultföretaget inom elproduktionsbranschen i Finland. Vi har medverkat vid konstruktion eller implementering av över hälften av alla kraftverk som är i drift i Finland.

Vi har ett certifierat ledningsssystem inom området konsultverksamhet och konstruktion för energi- och miljöteknik som uppfyller kraven enligt ISO 9001:2008 och ISO 14001:2004.

Vårt företag har godkänts av Energimyndigheten som verifierare. Behörigheten för växthusgasverifiering omfattar förbränningsinstallationer och produktion av massa, papper och kartong. Behörigheten för verifiering av elproduktion omfattar vindflöde, flis, biogas och träbränsle. Behörigheten omfattar alla verifieringsområden beträffande uppfyllelse av hållbarhetskriterier. Vi är FINAS ackrediterade organ VB05, och uppfyller ackrediteringskraven i EN ISO 14065:2013.

Vi är även medlemmar i den finska konsultföretagsföreningen, SKOL.

>> Verification process at ÅF Finland (pdf, in Finnish only).

Kontor


Ledning

Jari Leskinen

Jari Leskinen

Country Manager, Finland
+358 40 348 5364 jari.leskinen@afconsult.com

Jari Ruohola

Sales, International Energy Projects
+358 40 348 51 30 jari.ruohola@afconsult.com

Esko Jäälinoja

Sales, International Energy Projects
+358 40 348 5285 esko.jaalinoja@afconsult.com
Timo Laakso

Timo Laakso

Head of Energy Consulting, Finland
+358 40 724 7146 timo.laakso@afconsult.com

Risto Koivunen

Head of Project Services, Finland
+358 40 348 5312 risto.koivunen@afconsult.com

Jari Leppäkoski

Head of Process Control, Finland
+358 40 827 9834 jari.leppakoski@afconsult.com

Jarmo Raussi

Head of Nuclear Energy, Finland
+358 40 348 5124 jarmo.raussi@afconsult.com

Jukka Rahkonen

Head of Finance and Administration, Finland
+358 40 348 5122 jukka.rahkonen@afconsult.com

Liisa Mäki

HR Manager, Finland
+358 40 348 5128 liisa.maki@afconsult.com